Alewijnse wordt geen in-huis leverancier voor Oceanco, zegt topman Bravenboer.

‘Structureel verandert er niks’, verduidelijkt Bravenboer, die sinds 2020 CEO is van Alewijnse. Dat Alewijnse nu onderdeel is van de Oceanco Group, waar ook de superjachtbouwer zelf onder valt, betekent niet dat Alewijnse nu de in-huis leverancier van techniek wordt. ‘We zijn nu een zusterbedrijf van Oceanco, maar dat betekent niet dat we enkel voor Oceanco werken’, vertelt Bravenboer. ‘We blijven ook technologie en automatisering leveren aan de gehele maritieme sector.’

Ook heeft Alewijnse geen exclusiviteitscontract met Oceanco. ‘Onze concurrenten blijven ook leveren aan Oceanco.’ Alewijnse levert sinds de jaren ’90 technologie en automatisering aan de superjachten van Oceanco.

Game-pionier

Alewijnse valt onder de Oceanco Group, waar Gabe Newell sinds kort de scepter zwaait. Newell staat internationaal bekend als pionier in de game-industrie en richtte met zijn bedrijf het gameplatform Steam op. Zijn vermogen werd in 2024 geschat op ruim 9,5 miljard euro. Hij kocht zelf ook al eens een Oceanco-jacht.

Oceanco noemde Newell een hands-on visionair bij de bekendmaking. Dat blijkt, want nog geen drie weken na de bekendmaking slaat Newell zijn eerste slag.

Voor Alewijnse biedt de overname kansen in de vorm van strategische partnerschappen. Die samenwerking is heel hard nodig, benadrukt Bravenboer. ‘Ik ben er trots op dat zo’n tech-gigant zich interesseert in de Nederlandse maritieme maakindustrie. Maar dat is ook niet voor niets. We zijn in Nederland een wereldspeler op dat gebied. De complexe schepen die een Oceanco, Damen of Royal de Vries bouwen zijn echt van Olympisch niveau.’ En de vraag naar complexe schepen, zoals de grote baggerschepen, superjachten en defensieschepen, is groot, ziet Bravenboer. Hij wijst op een rapport van The Hague Centre of Scientific studies, waaruit blijkt dat de maritieme sector cruciaal is.

Innovatie jachtbouw

Die samenwerking zoekt Alewijnse nu nadrukkelijk met Oceanco. ‘Innovatie in de jachtbouw sijpelt ook door naar andere delen in de maritieme sector.’ Bravenboer verwacht dan ook een ‘enorme innovatie impuls’ van de overname. Hij ziet in Newell iemand die met flink tempo inzet op innovatie. ‘Hij gaat echt met zevenmijlslaarzen.’

Alewijnse levert techniek voor die complexe schepen. Aan boord van die schepen spelen techniek en automatisering een steeds prominentere rol. ‘De vraag is groot’, ziet Bravenboer. Newell is niet de enige die het belang van de Nederlandse maritieme maakindustrie ziet, maar ook in Den Haag lijkt dat kwartje gevallen. ‘De afgelopen twintig jaar was dat niet het geval en hebben we de kritieke massa wel bereikt. Het had niet nog tien jaar zo door moeten gaan.’ Maar met de sectoragenda Maritieme Maakindustrie en het Rijksregiebureau geeft de overheid nu toch een duw in de rug.

Blik ambacht

Daarmee is de Nederlandse scheepsbouw er nog niet, stelt de topman. ‘We kunnen niet morgen een blik ambacht opentrekken om aan die groeiende vraag te voldoen. We moeten daarvoor meer en op andere manieren gaan samenwerken. Het hele ecosysteem moet uitgebreid worden. Af van die traditionele transactionele gedachte, maar meer naar strategische partnerschappen. De focus moet in Nederland naar die complexe schepen. Daar kunnen we echt een verschil maken.’

Op de foto: Gert Bravenboer, CEO Alewijnse

Bron: Weekblad Schuttevaer, auteur Jelmer Bastiaans

Eline Savert

Wil je meer weten? Vraag het Eline Savert

Service